A munkavédelmi sisak az egyik legalapvetőbb és legsokoldalúbb védőeszköz, ami számos iparágban kötelező viselet. Nem véletlenül, hiszen a fejsérülések következményei gyakran súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek. A megfelelő és helyesen viselt védősisak életet menthet, ezért nem szabad félvállról venni sem a választást, sem a használatot.
Egy minőségi munkavédelmi sisaknak többféle elvárásnak kell megfelelnie. Elsődleges feladata, hogy megvédje a fejet a leeső tárgyaktól, ütésektől, éles vagy hegyes tárgyak okozta sérülésektől. Emellett fontos az elektromos szigetelőképesség is, főleg elektromos környezetben végzett munkáknál. A sisak anyagának ütéselnyelőnek, repedésállónak, időjárásállónak és UV-állónak kell lennie. Minden védősisaknak meg kell felelnie a szabványnak, ami meghatározza a minimális követelményeket az ütéselnyelésre, áthatolás elleni védelemre, állíthatóságra és égésállóságra vonatkozóan. Egyes speciális területeken, például magasban végzett munkáknál vagy villamosipari feladatoknál további szabványok is érvényesek.
A munkavédelmi sisakok többféle típusban érhetők el, a felhasználási területhez igazodva. Az általános építőipari sisakok a legelterjedtebbek, ezek elsősorban a fejre hulló tárgyak és az ütődések ellen nyújtanak védelmet. A magasban dolgozók, például állványozók, tetőfedők, darukezelők számára speciális sisakok készülnek, amelyeken állszíj biztosítja, hogy a sisak baleset esetén is a fejen maradjon, ne repüljön le. Az ipari védősisakok között találunk szellőzőnyílásokkal ellátott modelleket is, amelyek javítják a komfortérzetet meleg környezetben, illetve hő- és elektromos szigetelő tulajdonságokkal rendelkező sisakokat, amelyek például a villamosiparban nélkülözhetetlenek. Egyes típusok integrált arcvédővel, fültokkal vagy adapterekkel is kiegészíthetők, így még átfogóbb védelmet nyújtanak.
A sisak kiválasztásakor mindig a konkrét feladat és munkakörnyezet legyen a kiindulópont. Fontos, hogy a sisak könnyű legyen, jól illeszkedjen a fejre, és a belső rögzítő rendszer megfelelően állítható legyen. Olyan sisakot érdemes választani, ami rendelkezik izzadságszívó betéttel és szellőzővel, hiszen ezek a hosszú munkanapokon sokat javítanak a viselési komforton.
A helyes használat legalább olyan fontos, mint a megfelelő sisak kiválasztása. Soha ne viseljünk sérült, repedt vagy eldeformálódott sisakot, még ha csak kisebb hibát is látunk rajta, ugyanis egy baleset során egy meggyengült sisak nem képes megfelelően elnyelni az ütést. A sisakot mindig állítsuk be pontosan a fejméretre, és ha szükséges, használjunk állszíjat is, főként a magasban végzett munkáknál. Fontos, hogy a sisakot rendszeresen ellenőrizzük és tisztítsuk, valamint tartsuk be a gyártó által javasolt cseréjét, még akkor is, ha semmilyen külső sérülést nem látunk rajta, mivel az anyag az UV-sugárzás és az idő múlása miatt veszíthet a szilárdságából.